କରୋନା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାକୁ ପ୍ରଶଂସା କଲା ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: କରୋନା ମୁକାବିଲା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଡ଼ିଶାର ପଦକ୍ଷେପ ପ୍ରଶଂସନୀୟ । କରୋନା ସଂଟକ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରତିକାତ୍ମକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଥିଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ଏଥିପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କୁ ତାରିଫ କରିଛି ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ । ଏହାପରେ ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ । ସେ କହିଛନ୍ତି, ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ କୋଭିଡ୍ ରଣନୀତି, ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋଭିଡ୍ ହସ୍ପିଟାଲ ପ୍ରତିଷ୍ଠା, ଟେଷ୍ଟିଂ ବୃଦ୍ଧି ଓ ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରରେ ମହାମାରୀ ମୁକାବିଲା ଓ ପରିଚାଳନକୁ ତାରିଫ କରିଛି ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ।


ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ କହିଛି, ଦେଶର ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ ଭାବରେ କରୋନା ମୁକାବିଲା କ୍ଷେତ୍ରରେ କଡ଼ା ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିଲା ଭାରତ । ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୩ ତାରିଖରେ ସରକାର ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ଲୋକଙ୍କ ଯାଆସ ଉପରେ ଅଙ୍କୁଶ ଲଗାଇଥିଲେ ସରକାର । ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସରକାର କୋଭିଡ୍ ମୁକାବିଲା ଦାୟିତ୍ୱ ଦେଇଥିଲେ ।

WHO ପ୍ରବନ୍ଧ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମତା ପାଇଁ ଓଡିଶାର ପ୍ରଶଂସା କରେ COVID ମହାମାରୀର ପରିଚାଳନା
1. ସର୍ବନିମ୍ନ ମୃତ୍ୟୁ, ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହାର |
2. ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତର ସମ୍ପୃକ୍ତି ସହିତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଶାସନ ଏବଂ ବିକେନ୍ଦ୍ରୀକରଣ ଆଭିମୁଖ୍ୟ |
3. ଅତ୍ୟାଧୁନିକ COVID ଯତ୍ନ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ COVID ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧା ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାପନ କରିବା |
4. ପ୍ରଯୁକ୍ତିର ଭାରୀ ବ୍ୟବହାର ଏବଂ ବ୍ୟବହାର |
5. ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ, ମନିଟରିଂ, ସଂକ୍ରମଣର ତଦାରଖ |
6. ଉଚ୍ଚ ପରୀକ୍ଷଣ କ ategy ଶଳ ଏବଂ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ରୋଗୀ ସେବା |
7. ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ମେଣ୍ଟରିଂ ସହାୟତା ପଦକ୍ଷେପ |
8. ପ୍ରବାସୀମାନଙ୍କ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରବାହକୁ ପରିଚାଳନା କରିବା |
9. COVID ଯୋଦ୍ଧାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଏବଂ ନିରବଚ୍ଛିନ୍ନ ଏବଂ ସାମାଜିକ କଲ୍ୟାଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା |
10. ମହିଳା ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀର ଯୋଗଦାନ – ମିଶନ ଶକ୍ତି |
1. ବର୍ତ୍ତମାନର ସାଇକ୍ଲୋଥନ୍ ସହିତ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟକୁ ଦକ୍ଷତାର ସହିତ ପରିଚାଳନା କରିବାର ଟ୍ରାକ୍ ରେକର୍ଡ ପାଇଁ ଓଡିଶା ଜଣାଶୁଣା |
2. ରାଜ୍ୟ COVID-19 ମହାମାରୀକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ଦକ୍ଷତାର ସହ ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି |
3. 24 ଜୁନ୍ 2020 ସୁଦ୍ଧା, ରାଜ୍ୟ 69.4% ର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହାର ରେକର୍ଡ କରିଛି |
ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ମାତ୍ର 0.29%, ଯାହାକି ସର୍ବୋତ୍ତମ ଅଟେ |
ଦେଶ
4. ପ୍ରାରମ୍ଭ ଆରମ୍ଭ – କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ଆରମ୍ଭ କରିବାରେ ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ ଥିଲା | ରାଜ୍ୟରେ COVID-19 ର କ case ଣସି ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇନଥିଲେ ହେଁ 13 ମାର୍ଚ୍ଚରେ ବହୁ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।
5. ଯେତେବେଳେ 15 ମାର୍ଚ୍ଚରେ ପ୍ରଥମ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହେଲା, ସେତେବେଳେ ରାଜ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କକ୍ଷ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେଲା; ପ୍ରସ୍ତୁତି ଏବଂ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଉପରେ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି, ଏବଂ ହାତ ଧୋଇବା ଏବଂ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ଶ iqu ଳୀ ଉପରେ ଜନସଚେତନତା ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଛି |
6. ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଶାସନ – ଶୀଘ୍ର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ତଥା ସାମାଜିକ ଦୂରତା, ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ, ଧାରଣ ରଣନୀତି, ବିଚ୍ଛିନ୍ନତା ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ଏବଂ ସଚେତନତା ଅଭିଯାନ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ‘ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ଅଫ୍ ମନ୍ତ୍ରୀ’ ସହିତ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଶାସନ framework ାଞ୍ଚା ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ।
7. ପ୍ରସ୍ତୁତି ଏବଂ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକର ପ୍ରଭାବଶାଳୀ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ତତ୍ତ୍ supervision ାବଧାନରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦଳ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ସଚିବଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ |
8. ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଦଳ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ସହିତ ଘନିଷ୍ଠ ସମନ୍ୱୟ ରକ୍ଷା କରି ଏକ ସନ୍ତୁଳିତ ପ୍ରୟାସ କରିଥିଲେ |
9. ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ COVID ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧା ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାପନ: ଦେଶର ପ୍ରଥମ 1000 ଶଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ COVID ଡାକ୍ତରଖାନା ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହ ରେକର୍ଡ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଥମ ହେଲା; କାଲିଙ୍ଗା ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ସାଇନ୍ସ ଏବଂ SUM ହସ୍ପିଟାଲ୍ ସହିତ ମଡେଲ୍ COVID ହସ୍ପିଟାଲ୍ ଭାବରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ |
10. ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାରେ 30 ଟି ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଜିଲ୍ଲା COVID ଡାକ୍ତରଖାନା (DCH) ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଥିଲା, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ 17 ଟି ଡାକ୍ତରଖାନା ସରକାରୀ, ବେସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନା ଏବଂ ଅର୍ଥ ନିଗମ ସହିତ ତ୍ରିପାକ୍ଷିକ ଚୁକ୍ତିରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି |
11. ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧାଗୁଡ଼ିକର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ: WHO ଏବଂ ଜାତିସଂଘ ଦଳ ଦ୍ health ାରା ସ୍ facilities ାଧୀନ ଭାବରେ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନଗୁଡିକ ରାଜ୍ୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ସହ ବାଣ୍ଟି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଅଶ୍ୱିନ COVID ହସ୍ପିଟାଲ ପରି ସର୍ବୋତ୍ତମ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିବା COVID ଡାକ୍ତରଖାନା, କଟକକୁ ସେମାନଙ୍କର ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଗୁଣାତ୍ମକ ମାନ ପାଇଁ ମାନ୍ୟତା ଦିଆଗଲା |
12. ମେ 2020 ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା, ରାଜ୍ୟ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ COVID ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧାରେ 22 340 ଶଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଏକ ଦୃ ust ଭିତ୍ତିଭୂମି ନିର୍ମାଣ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି, 28 ଜୁନ୍ 2020 ସୁଦ୍ଧା ଏହାର ହାର 8.86% ରହିଛି।
13. COVID ଏବଂ ଅଣ- COVID ଡାକ୍ତରଖାନାର ସଂକ୍ରମଣ ନିରାକରଣ ଏବଂ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ (IPC) ପାରାମିଟରଗୁଡିକର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ପ୍ରମୁଖ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧାଗୁଡ଼ିକରେ ଆଇପିସି ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ପାଳନ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କଲା |
14. ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ମନିଟରିଂ: ସେମାନଙ୍କର ପୋଲିଓ ଅଭିଜ୍ଞତାକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଜାତୀୟ ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନୀରିକ୍ଷଣ ପ୍ରକଳ୍ପ (WHO-NPSP) ଦଳ ପନ୍ଦର ଯୋଜନା ଟେମ୍ପଲେଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ରୁମ୍ ବ meetings ଠକ, ତଦାରଖ, କଣ୍ଟେଣ୍ଟମେଣ୍ଟ୍ ଜୋନ୍ ମାଇକ୍ରୋପ୍ଲାନିଂ, ଏବଂ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ମୋବାଇଲାଇଜେସନ୍ ଇତ୍ୟାଦି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କକ୍ଷଗୁଡିକ | ରାଜ୍ୟ, ଜିଲ୍ଲା ଏବଂ ବ୍ଲକ ସ୍ତରରେ ନୀରିକ୍ଷଣ, କ୍ୱାଣ୍ଟିନ ସୁବିଧା, ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ପଦକ୍ଷେପ ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ କରାଯାଇଥିଲା; ଅଗ୍ରଗତିର ମାନଚିତ୍ର କରିବା ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକ ହେଲେ ସଂଶୋଧନ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରି ପରବର୍ତ୍ତୀ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀମାନଙ୍କ ସହିତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅଂଶୀଦାର କରାଯାଇଥିଲା |
ଇନ୍ଫ୍ଲୁଏଞ୍ଜା ପରି ରୋଗ (ILI) ଏବଂ ଗୁରୁତର ତୀବ୍ର ଶ୍ ir ାସକ୍ରିୟା ରୋଗ (SARI) ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ସିସିଟିଭି ବିସ୍ତାର କରିବା: ଆଇଏଲ୍ଆଇ ଏବଂ ସାରି ମାମଲା ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ ବେସରକାରୀ କ୍ଷେତ୍ର ସହିତ ଯୋଗଦାନ ବିପଦ ଗୋଷ୍ଠୀଗୁଡ଼ିକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବାରେ ଏବଂ ପୃଥକ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କଲା | କେସ୍ ଟ୍ରାକ୍ କରିବା ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ଏବଂ ଧାରଣଗୁଡିକ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ପାଇଁ ସାପ୍ତାହିକ ରିପୋର୍ଟ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଏ | ଉଚ୍ଚ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କରେ COVID ଧାରଣ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ତୁରନ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ଅଧିକାରୀ, ଡାକ୍ତର, ଲାବୋରେଟୋରୀ ଟେକ୍ନିସିଆନ ଏବଂ ପୋଲିସ୍ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଅତିରିକ୍ତ ଟାସ୍କଫୋର୍ସ ନିୟୋଜିତ କରିଛନ୍ତି।
16. ପରୀକ୍ଷା ରଣନୀତି: ରାଜ୍ୟର ପରୀକ୍ଷା କ୍ଷମତା ବର୍ତ୍ତମାନ ଗୋଟିଏ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ଲ୍ୟାବରୁ 19 ଲ୍ୟାବକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି | ଜୁଲାଇ 21 ସୁଦ୍ଧା, ଓଡିଶା ମୋଟ 401, 644 ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲା ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ 8000 ରୁ ଅଧିକ RT-PCR ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା।
17. ରୋଗୀ ସେବା: ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ ସିଧାସଳଖ ପରାମର୍ଶ ମାଧ୍ୟମରେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ପାଇବାକୁ ଟେଲି ମେଡିସିନ୍ ସେବା 21 ଜୁଲାଇ 2020 ରୁ ସାତୋଟି ସରକାରୀ ମେଡିକାଲ୍ କଲେଜ ଏବଂ 30 ଟି ଜିଲ୍ଲା ହେଡକ୍ୱାର୍ଟର୍ ହସ୍ପିଟାଲ୍ ସହିତ 41 ଟି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।
18. COVID-19 ରୋଗୀଙ୍କୁ ଗୁଣାତ୍ମକ ଚିକିତ୍ସା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ସରକାର ସୀତାପାଲ୍ଲୀର ଟାଟା COVID ହସ୍ପିଟାଲରେ ପ୍ଲାଜମା ଥେରାପି ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।
19. ଲିଭର୍ଜିଂ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି: ମାମଲା ଏବଂ ଯୋଗାଯୋଗର ଗତିବିଧି ଉପରେ ଡିଜିଟାଲ୍ ପ୍ରୟୋଗ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଏ | କଣ୍ଟେଣ୍ଟମେଣ୍ଟ ଜୋନର ଚିହ୍ନଟ ମଧ୍ୟ ଏକ ଭ ographic ଗୋଳିକ ସୂଚନା ପ୍ରଣାଳୀ (GIS) ମାଧ୍ୟମରେ ଗାଇଡ୍ ହୋଇଥାଏ |
20. ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ କଲ୍ ସେଣ୍ଟରଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ | ପ୍ରବାସୀମାନଙ୍କ ସ୍ registration- ପଞ୍ଜୀକରଣ ଏବଂ ଇପାସ୍ ସେବା ପ୍ରସଙ୍ଗ ଆସୁଥିବା ପ୍ରବାସୀ ତଥା ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ନିରବିହୀନ ପରିଚାଳନାକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରେ | ସାର୍ବଜନୀନ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ଲିକେସନ୍ ଏବଂ ହ୍ ats ାଟସ୍ ଆପ୍ ସେବାଗୁଡିକ ଜନସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଏବଂ ମାମଲାଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ପ୍ରକୃତ ସମୟ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି |
21. ଷ୍ଟେଟ୍ COVID ଡ୍ୟାସବୋର୍ଡ COVID-19 ତଥ୍ୟ, ଏବଂ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପଦକ୍ଷେପ ଉପରେ ପ୍ରକୃତ-ସମୟ ସୂଚନା ଅଂଶୀଦାର କରିଥାଏ | COVID ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକର କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧା ପୋର୍ଟାଲ୍ ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇଛି |
22. ପ୍ରବାସୀମାନଙ୍କ ବିପୁଳ ପରିମାଣକୁ ପରିଚାଳନା କରିବା: ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବାସୀ ପ୍ରବଳ ସଂଖ୍ୟା ଦେଖାଗଲା | ଏହାକୁ ପରିଚାଳନା କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ବହୁମୁଖୀ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ଯେପରିକି ପ୍ରବାସୀଙ୍କ ଗତିବିଧି ଉପରେ ନଜର ରଖିବା, ଅନଲାଇନ୍ ଇ-ପାସ୍ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ଯୋଗାଯୋଗ ଅନୁସନ୍ଧାନ, ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ରହିବା ବ୍ୟବସ୍ଥା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ଏବଂ ନିରାପତ୍ତା ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଳନ କରିବା ଇତ୍ୟାଦି ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅନ୍ଲାଇନ୍ ଅଭିଯୋଗ ରେଡ୍ରେସା ପୋର୍ଟାଲ୍ ପ୍ରବାସୀମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିଲା।
23. ଅଧିକ 18,000 ରୁ ଅଧିକ ଅସ୍ଥାୟୀ ଚିକିତ୍ସା ଶିବିର (ଟିଏମସି) ଯାହାକି 800 000 ରୁ ଅଧିକ ପ୍ରବାସୀଙ୍କ ରହିବା ପାଇଁ କ୍ୟାଣ୍ଟିନ କେନ୍ଦ୍ର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲା।
24. ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା, ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ, ପ୍ରାକ୍ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପିଲା, କୋମର୍ବିଡିଟି ସହିତ ରହୁଥିବା ଲୋକ ଏବଂ ଟ୍ରାନ୍ସଜେଣ୍ଡର ଭଳି ଦୁର୍ବଳ ଗୋଷ୍ଠୀ ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ଟିଏମସିରେ ସମସ୍ତ ମ basic ଳିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିଲା | ବ୍ଲକ ଏବଂ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରରେ ନିୟମିତ ତଦାରଖ ମାଧ୍ୟମରେ ଗୁଣବତ୍ତା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ନିୟୋଜିତ ପରାମର୍ଶଦାତା ଦଳ ଦ୍ୱାରା ସମର୍ଥିତ |
25. ଟିଏମସି ଏବଂ COVID କେୟାର ହାଉସ୍ (CCHs) ର ସାମଗ୍ରିକ କାର୍ଯ୍ୟର ଯତ୍ନ ନେବା ପାଇଁ ସରକାର ସମସ୍ତ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତରେ COVID କେୟାର କମିଟି ଗଠନ କରିଥିଲେ |
26. ଦକ୍ଷତା ବିଲଡିଂ: ରାଜ୍ୟ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ, WHO, ଏବଂ ଜାତିସଂଘ ଏଜେନ୍ସି ଦ୍ୱାରା ସମର୍ଥିତ COVID କ୍ଷମତା ନିର୍ମାଣ ଆଇସିୟୁ ପରିଚାଳନା ଉପରେ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ, ଏବଂ ସାଇକୋ-ସାମାଜିକ ତାଲିମ ଇତ୍ୟାଦି ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ବିଭିନ୍ନ ଗୋଷ୍ଠୀ ପାଇଁ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ |
27. ଅଧିକ 180,000 ରୁ ଅଧିକ ଡାକ୍ତର, ନର୍ସ, ପାରାମେଡିକ୍, ଆୟୁଷ, ସାନିଟାରୀ କର୍ମଚାରୀ, ପୋଲିସ୍, ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ ଏବଂ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀମାନେ ଲକ୍-ଡାଉନ୍ ସମୟରେ ତାଲିମ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିଲେ।
28. ‘କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ମେଣ୍ଟରିଂ ସମର୍ଥନ’ ପଦକ୍ଷେପ: ରାଜ୍ୟ ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଏକ ସଶକ୍ତ ମିଳିତ ଦଳ ନିୟୋଜିତ କରିଛି ଏବଂ COVID ନୀରିକ୍ଷଣ ଏବଂ ଧାରଣ କ strategy ଶଳ ମାଇକ୍ରୋ ଯୋଜନା, ଫାଙ୍କା ବିଶ୍ଳେଷଣ, ଏବଂ ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କୁ ସହାୟତା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ‘ମେଣ୍ଟରିଂ ସପୋର୍ଟ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ’ ଆରମ୍ଭ କରିଛି | ପରବର୍ତ୍ତୀ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ମତାମତ ବାଣ୍ଟିବା |
29. ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ, ମେଡିକାଲ୍ କଲେଜ, WHO, ଜାତିସଂଘ ଏଜେନ୍ସି, ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମ୍ଆର) ଏବଂ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ପବ୍ଲିକ୍ ହେଲଥ୍ (ଆଇଆଇପିଏଚ୍) ର ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଏହି ମେଣ୍ଟରିଂ ଟିମ୍ ଗଠିତ ହୋଇଥିଲା।
30. ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ସହଯୋଗରେ ବିକେନ୍ଦ୍ରୀକରଣ ଆଭିମୁଖ୍ୟ: ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତକୁ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ମାମଲା ପୃଥକ କରିବାର ଦାୟିତ୍। ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ବିକେନ୍ଦ୍ରୀକରଣ ପଦ୍ଧତି ଭଲ କାମ କରିଛି, କାରଣ ସନ୍ଦିଗ୍ଧମାନଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ଏବଂ ପୃଥକ କରିବା ସ୍ଥାନୀୟ ସ୍ତରରେ ପରିଚାଳିତ ହୋଇଥିଲା | ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତର ନିର୍ବାଚିତ ପ୍ରତିନିଧୀ ସରପଞ୍ଚ, ନିଷ୍ପତ୍ତି ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ କ୍ଷମତାପ୍ରାପ୍ତ ଯାହା ବିସ୍ତାରକୁ ଧାରଣ କରିବା ପାଇଁ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳରେ ସର୍ବୋତ୍ତମ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ |
31. ପ୍ରବାସୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଯୋଗାଇବା ଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ସୁରୁଖୁରୁରେ ପରିଚାଳିତ ହେଉଥିଲା |
32. ଆର୍ଥିକ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ: ଜାତୀୟ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ପେନ୍ସନ୍ ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବୟସ୍କ ବୟସ୍କ, ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଏବଂ ବିଧବାମାନଙ୍କୁ ଚାରିମାସ ପୂର୍ବରୁ ପେନ୍ସନ୍ ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା |
33. COVID ଯୋଦ୍ଧା, କ୍ୱାଣ୍ଟିନ ସେଣ୍ଟରର ଲୋକ ଏବଂ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଗୋଷ୍ଠୀର ଲୋକଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ ତଥା ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଆର୍ଥିକ ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ |
34. ଡାକ୍ତର ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀଙ୍କୁ ଚାରିମାସ ଅଗ୍ରୀମ ଦରମା ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ସମସ୍ତ ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ ଏବଂ ଆଉଟସୋର୍ସିଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଏକ ମାସର ଅତିରିକ୍ତ ଦରମା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା | ସମସ୍ତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ INR 5O ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ୍ ମଧ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।
35. ସ୍ help ୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀର ଯୋଗଦାନ- ମିଶନ୍ ଶକ୍ତି: ମିଶନ୍ ଶକ୍ତି ଅଧୀନରେ ଥିବା ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ (SHGs) ୟୁନିସେଫ୍ ଏବଂ ୟୁଏନ୍ଏଫପିଏ ଦ୍ୱାରା ସମର୍ଥିତ ଏକ କ୍ୟାସକେଡ୍ ଟ୍ରେନିଂ ମୋଡ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ତାଲିମ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିଲା |
36. ମହିଳାମାନେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା, ହାତ ଧୋଇବା ଏବଂ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଦ୍ରବ୍ୟ ତଥା ରନ୍ଧା ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇବାରେ ସହଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ସଚେତନତା ଅଭିଯାନର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ।
37. ମାସ୍କଗୁଡିକର ତୀବ୍ର ଅଭାବକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଏକ ରେକର୍ଡ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ 1 ମିଲିୟନ୍ ମାସ୍କ ସିଲେଇ କରିବାକୁ SHG ଗୁଡିକ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇଥିଲେ | ଏହା ମଧ୍ୟ ମହିଳାମାନଙ୍କର ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ ପାଇଁ ଏକ ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲା |
38. ଆଗକୁ ବ: ନ୍ତୁ: ସରକାର କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ରୋଗ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁହାର ହ୍ରାସ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ରଖିଛନ୍ତି। ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ତଥା ଜାତୀୟ ଆକଳନ ତୁଳନାରେ 28 ଜୁନ୍ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ମୃତ୍ୟୁହାର କିମ୍ବା ମୃତ୍ୟୁ ହାର ରହିଛି।
। ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଓଡିଶାର ସଫଳତା ପାଇଁ ଓଡିଶାର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଣନୀତି |
40. ସ୍ଥାନୀୟ ନେତୃତ୍ୱ ଏବଂ ସ୍ help ୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ସହିତ ସହଭାଗୀ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଜାରି ରଖିବାବେଳେ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଆଗକୁ ବ .ାଇବା |