ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରାୟ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳାଙ୍କ ସଶକ୍ତୀକରଣ ଓ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ଦଳର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାକୁ ଆମେ ଦୋହରାଉଛୁ: ବିଜେଡି

ମହିଳାମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ଶକ୍ତିର ପ୍ରତିନିଧି- ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ, ମା’ ସରସ୍ୱତୀ ଓ ମା’ ଦୁର୍ଗା। ବର୍ଷକୁ ବର୍ଷ ଏବଂ ନିର୍ବାଚନ ପରେ ନିର୍ବାଚନ ରେ ଏହି ଶକ୍ତି ବିଜେଡି ଓ ମାନ୍ୟବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହିତ ରହିଛନ୍ତି। କାରଣ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ଆମର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ଏକ ସ୍ଲୋଗାନ ନୁହେଁ ବରଂ ଏକ ଐତିହାସିକ ସତ୍ୟ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନେକ ଉପାୟରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ଓ ସହରାଞ୍ଚଳ ସ୍ଥାନୀୟ ସ୍ୱୟଂଶାସନରେ ଏହି ସରକାର ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ୫୦% ସଂରକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି । ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରାୟ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳାଙ୍କ ସଶକ୍ତୀକରଣ ଓ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ଦଳର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାକୁ ଆମେ ଦୋହରାଉଛୁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ଶ୍ରୀମତୀ ମମତା ମହନ୍ତ ।

ଶ୍ରୀମତୀ ମହନ୍ତ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଶକ୍ତୀକରଣ ପାଇଁ ଗତ କିଛି ବର୍ଷର ପ୍ରୟାସର ମୁଖ୍ୟ ବାହକ ହେଉଛି ମିଶନ ଶକ୍ତି । ୨୦୦୧ ମସିହା ମାର୍ଚ୍ଚ ୮ତାରିଖରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଗତାନୁଗତିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାରୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଦକ୍ଷତା/ପସନ୍ଦ ଇତ୍ୟାଦି ଆଧାରରେ ନିଜ ପାଇଁ ଏକ ପରିଚୟ ଖୋଜିବା/ଅନୁସନ୍ଧାନ/ଦାବି କରିବାରେ ସହାୟତା କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏହା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ।

ଏହା ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଗଠନରେ ସହାୟକ ହୋଇଛି ଯାହା ଗ୍ରାମ, ସହର, ଉପତ୍ୟକା, ପାହାଡ଼ ଏବଂ ରାଜ୍ୟର କୋଣ ଅନୁକୋଣରେ ଥିବା ୭୦ ଲକ୍ଷ ମହିଳାଙ୍କୁ ଛୋଟ ଛୋଟ ଗୋଷ୍ଠିରେ ସଂଯୋଗ କରିଛି । ୬ ଲକ୍ଷ ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ତାଲିମ, ଋଣ ସୁବିଧା, ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି ଇତ୍ୟାଦି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ।

ମିଶନ ଶକ୍ତି ଏକ ସ୍ୱାଧୀନ ବିଭାଗ ଯାହାର ବଜେଟ୍ ଅଛି, ଏହା କୌଣସି ଧାରଣା ନୁହେଁ । ଏହା ସମସ୍ତ ଏସଏଚଜି ପଦକ୍ଷେପକୁ ଗୋଟିଏ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଅଧୀନରେ ଆଣିଛି । ଏହା ବ୍ୟକ୍ତି ବିଶେଷଙ୍କ ଉପରେ ନୁହେଁ, ସାମୂହିକ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ କେନ୍ଦ୍ରିତ କରେ; ଏହା ହେଉଛି ସଶକ୍ତୀକରଣ ବିଷୟରେ ଏବଂ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ବିଷୟରେ ନୁହେଁ; ଏହା ହେଉଛି ସେମାନଙ୍କର ଶକ୍ତି ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବା; ସେମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସେମାନଙ୍କ ନିଜ ପରିଚୟ ବିଷୟରେ; ଏହା ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରରେ ନେତୃତ୍ୱ ଉଦ୍ୟୋଗ ଏବଂ ଅର୍ଥନୈତିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ବିଷୟରେ ଏବଂ ଏହା ନୂତନ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତିଭା ଏବଂ ସାହସ ଆବିଷ୍କାର କରିବା ବିଷୟରେ । ଏହା ସାଧାରଣ ମହିଳାଙ୍କ ଜୀବନକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରିଥାଏ ଯେଉଁ ମାନଙ୍କ ପାଖରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଉତ୍ସ ଥାଏ । ଏହା ଜୀବନକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରେ, ପରିବର୍ତ୍ତନ କରେ, ଜୀବନକୁ ଗୁଣାତ୍ମକ ଭାବରେ ଉନ୍ନତ କରେ ।

ଧାନ କିଣାଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବିଦ୍ୟୁତ ମିଟର ରିଡିଂ ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କ ମିତ୍ର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମହିଳାମାନେ ନିୟୋଜିତ । ପୋଷାକ ପାଇଁ ୟୁନିଫର୍ମ ଟୁ ବ୍ଲେଜର- ଯୋଜନାରେ ୭୩୦ କୋଟି ବଜେଟ୍ ସହାୟତା । ସେହିଭଳି ୧ ଲକ୍ଷ ଙ୍କୁ ସଶକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ସ୍କୁଟର ମୋବିଲିଟିରେ ସେମାନଙ୍କ ପସନ୍ଦର ସ୍କୁଟର କିଣିବା । ଟାର୍ଗେଟ ଗ୍ରୁପରେ ୭୫୦୦୦ କମ୍ୟୁନିଟି ସପୋର୍ଟ ଷ୍ଟାଫ୍ ଏବଂ ୧୨୫୦୦୦ ବିଜନେସ କରିସପେଣ୍ଡେଣ୍ଟ ଏଜେଣ୍ଟ ରହିଛନ୍ତି। ୪୦,୦୦୦ ସଦସ୍ୟ ଏହି ସେବାର ଲାଭ ଉଠାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଆସନ୍ତା ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପାଇଁ ୫୨୮ କୋଟି ବଜେଟ୍ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ନୂଆ ନୂଆ ବିଷୟରେ ଜାଣିବାପାଇଁ ଦୁବାଇ ଓ ସିଙ୍ଗାପୁର ଭଳି ଦେଶକୁ ସେମାନଙ୍କୁ ପଠାଯାଉଛି । ଏଥିପାଇଁ ୫୦୧ ଏସଏଚଜି ମୁଖ୍ୟଙ୍କୁ ମିଳିଛି ସୁଯୋଗ । ଲିଙ୍ଗଗତ ତାରତମ୍ୟ ଦୂର ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଯୋଜନାରେ ଏସ୍ଏଚଜିମାନଙ୍କୁ କଣ୍ଡକ୍ଟର ନିଯୁକ୍ତି, ଟିକେଟ୍, ଭଡ଼ା ଆଦାୟ, ଅର୍ଥ ଜମା ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରିଛି। କୋଭିଡ ସମୟରେ ବିପଦରୁ ମୁକୁଳିବା ପାଇଁ ମାସ୍କ ତିଆରି/ ଗୋଷ୍ଠୀ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତି ସମେତ ଶିକ୍ଷା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ବ ଦିଆଯାଇଛି ।

ମିଶନ ଶକ୍ତି କାଫେ ଜରିଆରେ୨୧୫ ବିଭିନ୍ନ ଖାଦ୍ୟ ସହିତ କାଫେ ଏବଂ ଆହୁରି ଅନେକ ଏକ ନୂତନ ପରିଚୟ ପ୍ରଦାନ କରିଛି । ମିଶନ ଶକ୍ତି ଏବଂ ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀଗୁଡ଼ିକୁ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ ସମର୍ଥନ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି । ଏଥି ମଧ୍ୟରେ ଏସ୍ଏଚଜି- ବ୍ୟାଙ୍କ ଲିଙ୍କେଜ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରେ ସହଜରେ ଋଣ ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବା ପାଇଁ ୨୦୨୩-୨୪ରେ ୧୫୦୦୦ କୋଟିର ସଂସ୍ଥାଗତ ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ବିଗତ ୫ ବର୍ଷରେ ୪୦,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଉଦ୍ୟୋଗ ଓ ଜୀବିକାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିଛି। ଆସନ୍ତା ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହାକୁ ୭୫,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ସରକାର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ। ୧୦ ଲକ୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣ ଉପରେ ସୁଧ ହାର ପ୍ରାୟ ଶୂନ ହୋଇଥିବାରୁ ସରକାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରିହାତି ଦେଉଛନ୍ତି। ୨୦୨୩ ଏପ୍ରିଲ ପହିଲାରୁ ଏହା ୫ ଲକ୍ଷରୁ ୧୦ ଲକ୍ଷକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଗତ ୪ ବର୍ଷରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୯୨୫ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସୁଧ ରିହାତି ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। କେବଳ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏହା ୨୯୨ କୋଟି ଏବଂ ଆସନ୍ତା ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ୧୦୦୦ କୋଟି ଛୁଇଁବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

କୃଷି ବିଭାଗ ସହଯୋଗରେ ମିଶନ ଶକ୍ତି ଉଦ୍ୟୋଗରେ ୭ଟି ମିଲେଟ୍ ଶକ୍ତି କାଫେ; ୮ଟି ବାଜରା ଶକ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର; ୧୭୫ଟି ମିଲେଟ୍ ଟିଫିନ୍ କେନ୍ଦ୍ର; ୪ଟି ମିଲେଟ୍ ଭ୍ରାମ୍ୟମାଣ ଯାନ; ଅଙ୍ଗନବାଡି ପାଇଁ ୫୯ଟି ରାଗି ଲଡୁ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ୟୁନିଟ୍ ଏବଂ ୨୪୦୯ ମିଲେଟ୍ ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କୁ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

ରାଜ୍ୟର ଅର୍ଥନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ସହିତ ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀଗୁଡିକ ଜଡିତ କରାଯାଇଛି । ଏଥି ମଧ୍ୟରେ ୨୦୦୯ମସିହାରେ ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଜରିଆରେ ୫ ବର୍ଷରେ ୫୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସାମଗ୍ରୀ କିଣିବାକୁ ସରକାର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ। ୨୦୧୯-୨୦ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀଗୁଡ଼ିକ ୮୧୨୭ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସରକାରୀ ବ୍ୟବସାୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି। ଟେଣ୍ଡର ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ମାଛ ଧରିବା ପାଇଁ ପଞ୍ଚାୟତ ପୋଖରୀକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯାଉଛି । ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅଙ୍ଗନବାଡି ଜରିଆରେ ୪୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଛତୁଆ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି । ଧାନ କିଣା; ସ୍କୁଲ ୟୁନିଫର୍ମ ତିଆରି; ଛତୁ ଓ ପନିପରିବା ଚାଷ; ମୁକ୍ତା ଯୋଜନାରେ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆଦି କରାଯାଉଛି । ମିଶନ ଶକ୍ତି ମହାସଂଘ ପଞ୍ଚାୟତ, ବ୍ଲକ ଓ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରରେ ସରକାରୀ ସମ୍ପତ୍ତି, ବୈଷୟିକ ହସ୍ତାନ୍ତର, ବଜାର ସଂଯୋଗ ଇତ୍ୟାଦି ପ୍ରଦାନ କରି ଖୁଚୁରା କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରବେଶ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି। ୨୦୨୨-୨୩ରେ ୧୩ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ମିଶନ ଶକ୍ତି ବଜାର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୨୬୩ଟି ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ୨୩ଟି କ୍ଷୁଦ୍ର ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଗଠନ କରି ୪୩ କୋଟି ରାଜସ୍ୱ ଆଦାୟ କରିଛନ୍ତି। ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ମିଶନ ଶକ୍ତି ବଜାର।

ମିଶନ ଶକ୍ତିର ଭବିଷ୍ୟତ ସୁଦୃଢ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ପଦେକ୍ଷପ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ଏଥି ମଧ୍ୟରେ ଏସଏଚଜି ରୁ ଏସଏମଇ, ସେମାନଙ୍କୁ ଦୃଢ଼ ସ୍ଥିତିରେ ରଖିବା ପାଇଁ ୫୦,୦୦୦ କୋଟି ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ, ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ସାମଗ୍ରୀ ଉପଲବ୍ଧ, ୫୦୦ ମିଶନ ଶକ୍ତି ବଜାର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ସବୁ ଜିଲ୍ଲାକୁ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି, ସାମାଜିକ ପରିବର୍ତ୍ତନର ଉପକରଣ ଭାବେ ସେମାନଙ୍କର ସଫଳତା ଯୁବତୀ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କୁ ଅର୍ଥନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ଅଂଶୀଦାର କରିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବ ବୋଲି ଶ୍ରୀମତୀ ମହନ୍ତ କହିଛନ୍ତି । ଏହି ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ତଥା ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବିଜେଡ଼ି ମୁଖପାତ୍ର ଡ ସସ୍ମିତ ପାତ୍ର ଓ ବିଜେଡ଼ି ଡ ମୁଖପାତ୍ର ପ୍ରିୟବ୍ରତ ମାଝି ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।