ବଢ଼ିଲା କ୍ଷୀରର ମୂଲ୍ୟ, ଅମୁଲ ଓ ମଦର ଡାଏରୀର ବଢ଼ିଲା ଦାମ୍

ଅମୁଲ ପରେ ଏବେ ମଦର ଡାଏରୀ କ୍ଷୀର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଦେଶର ଦୁଇଟି ବୃହତ ଦୁଗ୍ଧ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ କମ୍ପାନୀ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଶେଷ ହେବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଅର୍ଥାତ୍ ରବିବାର ଦିନ ଅମୁଲ କ୍ଷୀରର ମୂଲ୍ୟ ଲିଟର ପିଛା ଦୁଇ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥିଲା । ଏହା ପରେ ସୋମବାର ଦିନ ମଦର ଡାଏରୀ ମଧ୍ୟ ଦୁଗ୍ଧର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି।

ବର୍ଦ୍ଧିତ ମୂଲ୍ୟ ଜୁନ ୩, ସୋମବାରରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ । ମଦର ଡାଏରୀ କମ୍ପାନୀ କହିଛି ଯେ ଗତ ୧୫ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଇନପୁଟ୍ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଏହା ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା। କ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଶିଳ୍ପକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଥିବା ଉତ୍ପାଦନ ଖର୍ଚ୍ଚକୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବା ପାଇଁ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି।

ଦିଲ୍ଲୀ-ଏନସିଆର ଅଞ୍ଚଳରେ ଫୁଲ୍ କ୍ରିମ୍ କ୍ଷୀର ଲିଟର ପିଛା ୬୮ ଟଙ୍କା, ଟନୋଡ୍ କ୍ଷୀର ଲିଟର ପିଛା ୫୬ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଡବଲ୍ ଟନୋଡ କ୍ଷୀର ଲିଟର ପିଛା ୫୦ ଟଙ୍କା। ମଇଁଷି ଓ ଗାଈ କ୍ଷୀରର ମୂଲ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ଲିଟର ପିଛା ଯଥାକ୍ରମେ ୭୨ ଟଙ୍କା ଏବଂ ୫୮ ଟଙ୍କା ଥିବାବେଳେ ଟୋକେନ୍ କ୍ଷୀର (ବହୁ ପରିମାଣରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା କ୍ଷୀର) ଲିଟର ପିଛା ୫୪ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେବ।

ମଦର ଡାଏରୀ କହିଛି, “ସାରା ଦେଶରେ ହିଟ ୱେଭ ଚାଲିଛି ଓ ଦୁଗ୍ଧ ଉତ୍ପାଦନ ଉପରେ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ପଡିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।” କମ୍ପାନୀ ଦୁଗ୍ଧ ବିକ୍ରୟ ରାଜସ୍ୱର ହାରାହାରି ୭୫-୮୦% ଏହାର ଇନପୁଟ୍ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରେ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଦୁଗ୍ଧ ଚାଷର ସ୍ଥିରତା ଏବଂ ଗୁଣାତ୍ମକ ଦୁଗ୍ଧର ଉପଲବ୍ଧତା ସୁନିଶ୍ଚିତ ହୁଏ ।