‘ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଫେଲୋସିପ୍‌’ର ଶୁଭାରମ୍ଭ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଓ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ନିକଟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଶୁଭାରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିବା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଫେଲୋସିପ୍‌ର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଫେଲୋସିପ୍‌ ଆଶାୟୀ ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କୁ ଫ୍ଲାଗସିପ୍‌ ଯୋଜନା ଏନ୍‌.ୟୁ.ଏ (ନୂତନ ଉନ୍ନତ ଅଭିଳାଷା) ଓଡ଼ିଶା ଅଧୀନରେ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାରେ ଦକ୍ଷତାମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପର ବିକେନ୍ଦ୍ରୀକରଣରେ ଯୋଗଦାନ କରିବାର ଏକ ଅନନ୍ୟ ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରିବ।

ଏହାସହ ସ୍କିଲ୍ଇନ୍‌ ଓଡ଼ିଶା ବ୍ରାଣ୍ଡକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବାରେ ସହାୟକ ହେବ। ଏହି ଫେଲୋସିପ୍‌ ଯୁବ ବୃତ୍ତିଜୀବୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାର ଦକ୍ଷତା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅର୍ଥପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବା ପାଇଁ ଏକ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରୁଛି । ଏଥିରେ ଆକର୍ଷଣୀୟ କ୍ଷତିପୂରଣ ପ୍ୟାକେଜ୍‌ ସହ ଦୁଇ ବର୍ଷର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଏବଂ ସଫଳ ସମାପନ ପରେ ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ସ୍କୁଲ ଅଫ୍‌ ବିଜନେସ୍‌ରୁ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍‌ ଇନ୍‌ ପବ୍ଲିକ୍‌ ପଲିସି ହାସଲ କରିବାର ସୁଯୋଗ ରହିଛି । ଏହି ଅଭିଯାନର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ଅଂଶୀଦାର ହେଉଛନ୍ତି ଟାଟା ଷ୍ଟ୍ରାଇଭ୍‌ ।

ଆବେଦନକାରୀମାନେ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକ ହୋଇଥିବେ ଏବଂ ଯେକୌଣସି ବିଷୟରେ ସ୍ନାତକ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ଦଶମ, ଦ୍ୱାଦଶ ଏବଂ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଶ୍ରେଣୀରେ ଅତିକମରେ ୫୦% ମାର୍କ ସହିତ ଆବେଦନ ସମୟରେ ବୟସ ସୀମା ୨୧ରୁ ୩୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ସମ୍ପୃକ୍ତ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ୩ ବର୍ଷର କାର୍ଯ୍ୟ ଅଭିଜ୍ଞତା ଥିବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ଆକାଂକ୍ଷିତ ମାନଦଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଭାଷାର ଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶରେ ପୂର୍ବ ଅଭିଜ୍ଞତା ଜରୁରୀ।