ରାଜସ୍ଥାନରେ ପୂଜାରୀଙ୍କୁ ଜୀଅନ୍ତା ଜାଳି ହତ୍ୟା

ଜୟପୁର: ରାଜ୍ୟ ରାଜଧାନୀ ଜୟପୁର ଠାରୁ ୧୭୭ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ରାଜସ୍ଥାନର କରୌଲି ଜିଲ୍ଲାର ଜଣେ ପୂଜାରୀଙ୍କୁ ଜମି ବିବାଦକୁ ନେଇ ଜୀଅନ୍ତା ଜାଳିଦିଆଯାଇଛି । ଏକ ଗୋଷ୍ଠୀ ତାଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରି ପରେ ଜୀଅନ୍ତା ଜଳେଇଦେବାପରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ପୂଜାରୀଙ୍କର ପ୍ରାୟ ତେରଟି ବଡ (ପ୍ରାୟ ୫.୨ ଏକର) ଜମି ଥିଲା ଯାହାକି ଜିଲ୍ଲାର ଏକ ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ରାଧା କୃଷ୍ଣ ମନ୍ଦିର ଟ୍ରଷ୍ଟର ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏହି ଜମି ମୁଖ୍ୟ ପୂଜାରୀଙ୍କୁ ଆୟର ଉତ୍ସ ଭାବରେ ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ଏହି ପରି ଜମିଗୁଡିକ, ଯାହା ମନ୍ଦିର ଟ୍ରଷ୍ଟଗୁଡିକର ଅଟେ, ସାଧାରଣତଃ ପୂଜାପାଠ କରିବା ଏବଂ ଗ୍ରାମ ମନ୍ଦିରରେ ରୀତିନୀତି ପାଳନ କରିବା ବଦଳରେ ଏହାର ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ତଦାରଖକାରୀ ପୁରୋହିତମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଏ ।

ଏହିପରି ଜମିକୁ “ମନ୍ଦିର ମାଫି” କୁହାଯାଏ ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନର ଗ୍ରାମ ମନ୍ଦିରର ଯତ୍ନ ନେଉଥିବା ପୂଜାରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆୟର ଉତ୍ସ ଅଟେ ।

କିନ୍ତୁ ଏହି ଜମି ରାଜସ୍ଥାନର କରୌଲିରେ ବିବାଦର ଉତ୍ସ ହୋଇଯାଇଛି ।

ଗାଁ ପୂଜାରୀ ବାବୁ ଲାଲ ବୈଷ୍ଣବ ନିଜ ଜମି ନିକଟରେ ଥିବା ଏକ ପ୍ଲଟରେ ନିଜ ପାଇଁ ଏକ ଘର ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ଯାହା ଏକ ଛୋଟ ପାହାଡ ଦ୍ୱାରା ସୀମାବଦ୍ଧ । ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ, ସେ ଏକ ଭୂମିଯନ୍ତ୍ର ଦ୍ୱାରା ଭୂମି ସମତଳ କରିଥିଲେ । ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ମୀନା ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଅନ୍ୟ ଏକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି ଜମିକୁ ନିଜର ବୋଲି ଦାବି କରିଥିଲେ।

ଏହି ବିବାଦକୁ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତଙ୍କ ପାଖକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା ଯିଏ ପୂଜାରୀ ସପକ୍ଷରେ ନିଜ ପକ୍ଷ ରଖିଥିଲେ । ଏହି ବିବାଦକୁ ନେଇ ୬ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ପୂଜାରୀ ତଥା ତାଙ୍କ କଷ୍ଟ ଅର୍ଜିତ ବାଜରା ଫସଲ ରେ ପେଟ୍ରୋଲ ପକାଇ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଇଥିଲେ ।

ପୋଡାଜଳା ଆଘାତ ପାଇ ପୀଡିତଙ୍କୁ ଜୟପୁରର ଏସଏମଏସ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଠାରେ ଗୁରୁବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।