ଭାରତୀୟ ଫରେନ୍ସିକ ମେଡିସିନର ଜାତୀୟ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଯୋଗଦେଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଭାରତୀୟ ଫୋରେନସିକ୍ ମେଡିସିନର ଜାତୀୟ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଯୋଗଦେଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ । ସମ୍ମିଳନୀରେ ନିଜର ଅଭିଭାଷଣ ରଖିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ ଆନନ୍ଦିତ, ଆଜି ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏକାଡେମୀ ଅଫ୍ ଫରେନସିକ୍ ମେଡିସିନ ବାର୍ଷିକ ଜାତୀୟ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଯୋଗଦେଇ । ସେହିପରି ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଦେଶ ତଥା ବିଶ୍ୱର ସମସ୍ତ ପ୍ରତିନିଧୀଙ୍କୁ ଶୁଭେଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ଫୋରେନସିକ୍ ମେଡିସିନ୍ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ବିଚାର ବିମର୍ଶ, ଉନ୍ନତ ଜ୍ଞାନ ଏବଂ ନୂତନ ଉପକରଣ ଉପରେ ନୂତନ ଆଲୋକ ପକାଇବ । ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ତୁମର ଜ୍ଞାନକୁ ସମୃଦ୍ଧ କରିବାରେ ଏହା ବହୁ ଦୂର ଯିବ । ଏକ ଘଟଣାର ଫୋରେନସିକ୍ ବ୍ୟାଖ୍ୟା, ମାନବ ଶରୀର ଏବଂ ମନ ସହିତ ଜଡିତ, ଅପରାଧିକ ନ୍ୟାୟ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଉପାଦାନ । ଅପରାଧର ପ୍ରକୃତ ଅପରାଧୀ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆଇନଗତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପ୍ରମାଣ ଆବଶ୍ୟକ କରେ । ଏଠାରେ, ଫରେନସିକ୍ ବିଜ୍ଞାନ ଠୋସ୍ ପ୍ରମାଣ ଯୋଗାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ତେଣୁ, ନ୍ୟାୟ ବିତରଣ ପାଇଁ ଫରେନସିକ୍ ବିଜ୍ଞାନରେ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଜ୍ଞାନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ।

ଏସସିବି ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଏବଂ ହସ୍ପିଟାଲ, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରୀୟ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ପ୍ରାୟ ଏକ ଶତାବ୍ଦୀ ଧରି ଓଡିଶାରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବାର ମେରୁଦଣ୍ଡ ହୋଇଆସୁଛି। ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନର ଏକାଡେମିକ୍ ଉତ୍କର୍ଷର ଏକ ଗୌରବମୟ ଇତିହାସ ଅଛି । ଏହାର ଆଲୁମିନିମାନେ ଜାତୀୟ ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ ସେମାନଙ୍କର ବୃତ୍ତିଗତ ଦକ୍ଷତାରେ ନିଜକୁ ପୃଥକ କରିଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ, ସମସ୍ତ ଆଧୁନିକ ସୁବିଧା ସହିତ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହି ମହାନ ଅନୁଷ୍ଠାନର ଏକ ବିଶ୍ୱ ମାନକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ ରୂପାନ୍ତର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ।