ଭୋଟ୍ ଦେଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି

ଗଣତନ୍ତ୍ର ମହାପର୍ବ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଆଜି ଦେଶର ଷଷ୍ଠ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଓ ରାଜ୍ୟର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନ। ଏହି କ୍ରମରେ ଭୋଟିଂ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଭୋଟ୍ ଦେଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି। ଦେଶର ପ୍ରଥମ ନାଗରିକ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁ ଦିଲ୍ଲୀରେ ମତଦାନ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

ଦେଶର ଷଷ୍ଠ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନରେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ସମେତ ୬ଟି ରାଜ୍ୟ ତଥା ଦୁଇଟି କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ମୋଟ ୫୮ଟି ଆସନ ପାଇଁ ଶନିବାର ଭୋଟ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି।

ଷଷ୍ଠ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସହିତ ଏହି ସଂଗ୍ରାମ ମୁଖ୍ୟତଃ ଦେଶର ଶକ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥାତ୍‌ ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ଏହାର ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟ ହରିୟାଣା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଛି।

ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ୧୪ ଟି, ହରିୟାଣାରେ ୧୦, ବିହାରରେ ୮, ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡରେ ୪, ଓଡ଼ିଶାରେ ୬, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ୮, ଦିଲ୍ଲୀରେ ୭ ଏବଂ ଜମ୍ମୁ କଶ୍ମୀରରେ ୧ ମୋଟ ୮୮୯ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ନିର୍ବାଚନରେ ଅଛନ୍ତି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଜମ୍ମୁ କଶ୍ମୀରର ଅନନ୍ତନାଗ-ରାଜୌରୀ ଆସନରେ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାର ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଖରାପ ପାଗ ହେତୁ ଏହାକୁ ଷଷ୍ଠ ପର୍ଯ୍ୟାୟକୁ ଘୁଞ୍ଚାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଯଦି ଆମେ ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଆସନଗୁଡିକର ସାମଗ୍ରିକ ଫଳାଫଳକୁ ଦେଖିବା, ୫୮ ଟି ସିଟ ମଧ୍ୟରୁ ୪୦ଟିରେ ଭାଜପା ସଫଳ ହୋଇଥିଲା।

ସେହିଭଳି ରାଜ୍ୟରେ ୬ ଲୋକସଭା ଆସନ ଅନ୍ତର୍ଗତ ୪୨ ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ଭୋଟ ଗ୍ରହଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ ଲାଗି ରାଜ୍ୟରେ ମୋଟ୍ ୧୦ହଜାର ୫୫୧ ବୁଥ୍ କରାଯାଇଛି। ଏଥିରୁ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ବୁଥ୍ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ। ମତାଧିକାର ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବେ ୯୪ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଭୋଟର। ଏମାନଙ୍କ ଭିତରେ ଅଛନ୍ତି ୪୮ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ପୁରୁଷ ଓ ୪୬ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ମହିଳା ମତଦାତା। ରାଜ୍ୟରେ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ ନେଇ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।