କାରଗିଲ ଯୁଦ୍ଧରେ ଲଢ଼ିଥିବା ଯବାନ ବିଦେଶୀ ଘୋଷିତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ପୂର୍ବେ କାରଗିଲ ଯୁଦ୍ଧରେ ଲଢ଼ିଥିବା ଭାରତୀୟ ଯବାନ ମହମ୍ମଦ ସନାଉଲ୍ଲାଙ୍କୁ ବିଦେଶୀ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଏହା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଜେଲ ହାଜତକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ୫୨ ବର୍ଷୀୟ ସନାଉଲ୍ଲା ବର୍ତ୍ତମାନ ଆସାମ ପୁଲିସରେ ଏଏସଆଇ ଭାବେ...

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ପୂର୍ବେ କାରଗିଲ ଯୁଦ୍ଧରେ ଲଢ଼ିଥିବା ଭାରତୀୟ ଯବାନ ମହମ୍ମଦ ସନାଉଲ୍ଲାଙ୍କୁ ବିଦେଶୀ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଏହା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଜେଲ ହାଜତକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ୫୨ ବର୍ଷୀୟ ସନାଉଲ୍ଲା ବର୍ତ୍ତମାନ ଆସାମ ପୁଲିସରେ ଏଏସଆଇ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଅଛନ୍ତି। ବିଦେଶୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଗଠିତ ନ୍ୟାୟାଧିକରଣ ସନାଉଲ୍ଲାଙ୍କୁ ବିଦେଶୀ ଘୋଷଣା କରିଛି।

ସନାଉଲ୍ଲା ଆସାମର କାମରୂପ ଜିଲା ବୋକୋ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କୋଲୋହିକାଶ ଗାଁର ନିବାସୀ। କାମରୂପ ଜିଲାର ଏସପି ସଞ୍ଜୀବ ସୌକିୟା କହିଛନ୍ତି, ୨୦୦୮ରେ ସନାଉଲ୍ଲାଙ୍କ ନାମ ମତଦାତା ସୂଚୀରେ ‘ଡି’(ସନ୍ଦିଗ୍ଧ) ମତଦାତା ରୂପେ ସ୍ଥାନିତ କରାଯାଇଥିଲା। ନ୍ୟାୟାଧିକରଣଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ପୁଲିସ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବା ସହିତ ସନାଉଲ୍ଲାଙ୍କୁ ଗୋଲପଡ଼ା ଜେଲ ହାଜତକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଜେଲ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ସନାଉଲ୍ଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକ। ତାଙ୍କ ପରିବାର ୧୯୩୫ରୁ ଆସାମରେ ରହିଆସୁଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପାଖରେ ନାଗରିକତା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ତ କାଗଜପତ୍ର ରହିଛି। ସେ ନ୍ୟାୟାଧିକରଣଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ବିରୋଧରେ ଗୁଆହାଟୀ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଅପିଲ କରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

Spread the love
Categories
ଦେଶ-ବିଦେଶ

RELATED BY