ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ କରି ହେବ ଲୋକସଭା ବାଚସ୍ପତି ପାଇଁ ଲଢେଇ; ଓମ ବିର୍ଲା ବନାମ କେ ସୁରେଶ

ଲୋକସଭା ବାଚସ୍ପତି ପଦକୁ ନେଇ ସହମତ ହୋଇ ନ ପାରିବା ପରେ ବିରୋଧୀଦଳ ଏହାର ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। କେ ସୁରେଶ ବିରୋଧୀ ଦଳର ବାଚସ୍ପତି ପଦ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଓମ ବିର୍ଲା ଏନଡିଏ ପକ୍ଷରୁ ଲୋକ ସଭା ବାଚସ୍ପତି ପଦ ପାଇଁ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି।

ବୁଧବାର ଲୋକସଭା ବାଚସ୍ପତି ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ସ୍ବାଧିନତା ପରେ ଦେଶରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ହେବ ଯେତେବେଳେ ବାଚସ୍ପତି ପଦ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶାସକ ଦଳ ଏବଂ ବିରୋଧୀଙ୍କ ସହମତି ଅନୁଯାୟୀ ବାଚସ୍ପତି ନିର୍ବାଚିତ ହେଉଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏଥର ଏହି ପରମ୍ପରା ଭାଙ୍ଗୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଏହାପୂର୍ବରୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ମଲ୍ଲିକାର୍ଜୁନ ଖାର୍ଗେଙ୍କ ସହ ଫୋନରେ କଥା ହୋଇ ବାଚସ୍ପତି ପଦ ପାଇଁ ସମର୍ଥନ ଲୋଡିଥିଲେ। ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିରୋଧୀଦଳ ବାଚସ୍ପତି ପଦକୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ, କିନ୍ତୁ ବିରୋଧୀଦଳ ଡେପୁଟି ସ୍ପିକର ପଦ ପାଇବା ଉଚିତ। କିନ୍ତୁ ଏହା ଉପରେ ରାଜନାଥ ସିଂଙ୍କଠାରୁ କୌଣସି ଉତ୍ତର ମିଳିନାହିଁ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କହିଥିଲେ ଯେ ମଲ୍ଲିକାର୍ଜୁନ ଖାର୍ଗେଙ୍କୁ ରାଜନାଥ ସିଂଙ୍କଠାରୁ କଲ ଆସିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆପଣ ଆମ ବକ୍ତାଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି ସମଗ୍ର ବିରୋଧୀ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ବକ୍ତାଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବୁ। କିନ୍ତୁ ବିରୋଧୀଦଳ ଡେପୁଟି ବାଚସ୍ପତି ହେବା ଉଚିତ୍‌। ରାଜନାଥ ସିଂ ସୋମବାର କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ମଲ୍ଲିକାର୍ଜୁନ ଖାର୍ଗେଙ୍କ ସହ କଥା ହେବେ। ହେଲେ ସେ କଥା ହୋଇ ନ ଥିଲେ। ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସହଯୋଗ ହେବା ଉଚିତ୍‌ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି କହିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଆମ ନେତାଙ୍କୁ ଅପମାନିତ କରାଯାଉଛି। ସରକାରଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ନୁହେଁ। କଂଗ୍ରେସ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଯେତେବେଳେ ରାଜନାଥ ସିଂ ଖାର୍ଗେଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କାହାର ନାମ ରଖାଯାଇ ନଥିଲା।