ବନ୍ୟାରେ ଭାସୁଛି ୪ ରାଜ୍ୟ, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୦୨କୁ ବୃଦ୍ଧି

ହାଇଦ୍ରାବାଦ: ବନ୍ୟାରେ ଚାରୋଟି ରାଜ୍ୟର ସ୍ଥିତି ବେହାଲ । କେରଳ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଓ ଗୁଜୁରାଟର ସ୍ଥିତି ସଙ୍ଗୀନ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ବନ୍ୟା ନେଲାଣି ୨୦୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ । ଚାରି ରାଜ୍ୟରେ ୬୮ ଜଣ ଏବେବି ନିଖୋଜ...
TOWNSVILLE, AUSTRALIA - FEBRUARY 04: Seen is a general view of the flooded area of Townsville on February 04, 2019 in Townsville, Australia. Queensland Premier Annastacia Palaszczuk has warned Townsville residents that flooding has not yet reached its peak as torrential rain continues. The continued inundation forced authorities to open the floodgates on the swollen Ross River dam on Sunday night. (Photo by Ian Hitchcock/Getty Images)

ହାଇଦ୍ରାବାଦ: ବନ୍ୟାରେ ଚାରୋଟି ରାଜ୍ୟର ସ୍ଥିତି ବେହାଲ । କେରଳ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଓ ଗୁଜୁରାଟର ସ୍ଥିତି ସଙ୍ଗୀନ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ବନ୍ୟା ନେଲାଣି ୨୦୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ । ଚାରି ରାଜ୍ୟରେ ୬୮ ଜଣ ଏବେବି ନିଖୋଜ ।

କେରଳରେ ବନ୍ୟାର କରାଳ ରୂପ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ବନ୍ୟା ଦାଉରୁ କେହି ରକ୍ଷା ପାଉନାହାନ୍ତି । ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ୮୬ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲାଣି ବନ୍ୟା । ୫୩ ଜଣଙ୍କ ପତ୍ତା ମିଳୁନି । ସେପଟେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବନ୍ୟା ପୀଡିତଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନରେ ରଖିବା ସହ ରିଲିଫ୍‌ ବଣ୍ଟନ କରୁଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପଟେ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ମଧ୍ୟ ସମାନ ସ୍ଥିତି । ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ବନ୍ୟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ୪୬ ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି । ୧୨ ଜଣ ନିଖୋଜ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ବନ୍ୟା ସ୍ଥିତି ଏପରି ହୋଇଛି ଯେ ମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟରୁ ଭଗବାନଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ମଧ୍ୟ ଭାସିଯାଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ତେବେ ଆଜି ତୃଣମୂଳସ୍ତରରେ ସ୍ଥିତି ପରଖିବା ପାଇଁ ବନ୍ୟାଞ୍ଚଳ ଗସ୍ତ କରୁଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବିଏସ ୟେଦୁରପ୍ପା । ସେହିପରି ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ବନ୍ୟାର ବିଭୀଷିକା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଏଠାରେ ତିନି ଜିଲ୍ଲାରେ ୪୩ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ଏହା ସହ ୩ ଜଣ ନିଖୋଜ ଥିବା କୁହାଯାଉଛି । ସାଙ୍ଗଲି, କୋହ୍ଲାପୁର ଓ ସତାରା ଜିଲ୍ଲାରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୪୩ କୁ ଛୁଇଁଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ସେପଟେ ଗୁଜୁରାଟରେ ମଧ୍ୟ ପରିସ୍ଥିତି ଅଣାୟତ୍ତ । ବନ୍ୟାରେ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ୨୭ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଛି । ନିଖୋଜଙ୍କ ସୂଚନା ମିଳିନାହିଁ । ସରକାର ବନ୍ୟା ପୀଡିତଙ୍କୁ ରିଲିଫ୍‌ ସାମଗ୍ରୀ ଯୋଗାଇଦେଉଛନ୍ତି । ଏହା ସହ ସେମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ଅଣାଯାଇଛି ।ତେବେ ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଏସବୁ ରାଜ୍ୟର ହାଲ ବେହାଲ କରୁଥିବାବେଳେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ସଙ୍ଗଠନ ପୀଡିତଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଇ ସେମାନଙ୍କୁ ଯଥା ସମ୍ଭବ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

Spread the love
Categories
ଦେଶ-ବିଦେଶ

RELATED BY