ସୁପରସୋନିକ ମିସାଇଲ ସ୍ମାର୍ଟର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ, ରାଜନାଥଙ୍କ ଶୁଭେଚ୍ଛା

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ସଫଳତାର ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗୁଛି ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଓ ସଂସ୍ଥା(ଡିଆରଡିଓ) । ସୀମାରେ ଜାରି ଉତ୍ତେଜନା ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ନୂଆ ନୂଆ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷଣ କରୁଛି ଭାରତ । ଦେଶର ଶକ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟାକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଉପରେ ଦେଉଛନ୍ତି ଗୁରୁତ୍ୱ । ଏହି କ୍ରମରେ ସୋମବାର ଟର୍ପେଡୋ (SMART)ର ସୁପରସୋନିକ ମିସାଇଲ ଆସିଷ୍ଟେଡ ରିଲିଜ ଅଫ ଟର୍ପିଡୋର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଛି । ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶ ସଂଗଠନ (DRDO) ଏହାକୁ ଓଡିଶାର ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ପରୀକ୍ଷା କରିଛି।

ଏହି ସ୍ମାର୍ଟ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜରେ ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ଅଫ କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ | ପରୀକ୍ଷଣ ସମୟରେ ଏହାର ପରିସର, ଉଚ୍ଚତା, ଟର୍ପେଡୋ ମୁକ୍ତ କରିବାର କ୍ଷମତା ଏବଂ VRMରେ ସଂସ୍ଥାପନ କରିବାର କ୍ଷମତା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲା । ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହାକୁ ଏକ ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ ବୋଲି କହିଛି ।

ସ୍ମାର୍ଟ ମିସାଇଲ ମୁଖ୍ୟତଃ ଟର୍ପେଡୋ ସିଷ୍ଟମର ଏକ ହାଲୁକା ସଂସ୍କରଣ ଅଟେ, ଯାହା ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜରେ ନିୟୋଜିତ ହେବ | ଏହାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ହାଇଦ୍ରାବାଦ, ବିଶାଖାପାଟନମ ସମେତ ଅନ୍ୟ ସହରର ଡିଆରଡିଓ ଲ୍ୟାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି |

drdo-successfully-flight-tests-supersonic-missile-assisted-release-of-smart-torpedo

ଡିଆରଡିଓର ଏହି ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣକୁ ନେଇ ଡିଆରଡିଓକୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହ । ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଡିଆରଡିଓ ଆଜି ସ୍ମାର୍ଟକୁ ସଫଳତାର ସହ ପରୀକ୍ଷା କରିଛି। ଆଣ୍ଟି ସବମେରାଇନ ଯୁଦ୍ଧର କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି ।