୨୦୨୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶରେ ଆରମ୍ଭ ହେବନି କୌଣସି ନୂଆ ଯୋଜନା

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ସଙ୍କଟ ଏବଂ ତାଲା ଯୋଗୁଁ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି କାରଣରୁ ରାଜସ୍ୱ ହ୍ରାସ ପାଇଛି, ସରକାରଙ୍କ ଖର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | ଏହି ପରିସ୍ଥିତି ସରକାରଙ୍କ ନୂତନ ଯୋଜନା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ବାସ୍ତବରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନୂତନ ଯୋଜନା ପ୍ରଣୟନ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତା ୯ ମାସ କିମ୍ବା ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଭିନ୍ନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏବଂ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦିତ ନୂତନ ଯୋଜନା ପ୍ରଣୟନକୁ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛି।

କରୋନା ଯୁଦ୍ଧରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ସଙ୍କଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ୨୦୨୦-୨୧ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ କୌଣସି ନୂତନ ଯୋଜନା ପ୍ରଣୟନକୁ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛି। ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକଗୁଡିକ ସେହି ଯୋଜନାଗୁଡିକ ଉପରେ ଅଛି ଯାହା ଅନୁମୋଦିତ କିମ୍ବା ମୂଲ୍ୟାୟନ ବର୍ଗରେ ଅଛି | ଏହି ଆଦେଶ ସେହି ଯୋଜନାଗୁଡିକ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହେବ ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ବ୍ୟୟ ବିଭାଗ ନୀତିଗତ ଅନୁମୋଦନ ଦେଇଛି।

କୋରୋନା ମହାମାରୀ ପରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ସମ୍ବଳ ଉପରେ ଅଦୃଶ୍ୟ ଚାହିଦା ରହିଛି ଏବଂ ପ୍ରାଥମିକତା ବଦଳାଇ ସମ୍ବଳକୁ ନ୍ୟାୟପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ବୋଲି ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ବ୍ୟୟ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଜୁନ୍ ୪ ରେ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ କୁହାଯାଇଛି।

ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଷ୍ଟାଣ୍ଡିଂ ଫାଇନାନ୍ସ କମିଟି ପ୍ରସ୍ତାବ (୫୦୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଯୋଜନା) ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରି ୨୦୨୦-୨୧ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ପୂର୍ବରୁ ଅନୁମୋଦିତ କିମ୍ବା ଅନୁମୋଦିତ ନୂତନ ଯୋଜନାଗୁଡିକର ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ଏକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ସ୍ଥଗିତ ରହିବ।

ସରକାର କମ୍ ରାଜସ୍ୱ ପାଉଥିବାରୁ କରୋନା ସଙ୍କଟ କାରଣରୁ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। କଣ୍ଟ୍ରୋଲର୍ ଜେନେରାଲ୍ ଅଫ୍ ଆକାଉଣ୍ଟସ୍ ସହିତ ଉପଲବ୍ଧ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୦ ରେ ଆୟ ୨୭,୫୪୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା, ଯାହା ବଜେଟ୍ ଆକଳନର ୧.୨% ଥିଲା। ସରକାର ୩.୦୭ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଥିବାବେଳେ ଏହା ବଜେଟର ଆନୁମାନିକର୧୦ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି ।