କାମଚଳା ବାଚସ୍ପତି ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ବିଜେପି ସାଂସଦ ଭର୍ତ୍ତୃହରି ମହତାବ

ଲୋକସଭା  ନିର୍ବାଚନ ସମାପ୍ତ ହେବା ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ପରେ ଆଜିଠାରୁ ୧୮ ତମ ଲୋକସଭାର ପ୍ରଥମ ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି। ବିଜେପି ସାଂସଦ ଭର୍ତ୍ତୃହରି ମହତାବ କାମଚଳା ବାଚସ୍ପତି ଭାବରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁ ତାଙ୍କୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନରେ ଶପଥ ପାଠ କରାଇଛନ୍ତି।

କ୍ରମାଗତ ୭ ଥର ସାଂସଦ ରୂପେ ସେ ବିଜୟ ହୋଇଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ମହତାବ ସଂସଦ ଗୃହରେ ପହଞ୍ଚି ଲୋକସଭାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିବେ। ସେ ସାଂସଦମାନଙ୍କୁ ଶପଥ ପାଠ କରିବେ।

ଲୋକସଭାର ଏହି ଅଧିବେଶନ ଜୁଲାଇ ୩ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। ଅଧିବେଶନର ୧୦ ଦିନରେ ସମୁଦାୟ ୮ ଟି ବୈଠକ ହେବ | ଦୁଇ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା ନବ ନିର୍ବାଚିତ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଶପଥରୁ ଏହି ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ସର୍ବପ୍ରଥମେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସାଂସଦ ଭାବରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବେ। ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ମୋଟ ୨୮୦ ସାଂସଦ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବେ। ଏହା ପରେ ଜୁନ୍ ୨୬ ରେ ଲୋକସଭା ବାଚସ୍ପତି ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଏବଂ ଜୁନ୍ ୨୭ ରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁ ଉଭୟ ଗୃହର ମିଳିତ ବୈଠକକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ।

ଅଧିବେଶନର ଶେଷ ଦୁଇ ଦିନରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣ ଉପରେ ସରକାର ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିବେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଜୁଲାଇ ୨ ରେ ଲୋକସଭା ଏବଂ ଜୁଲାଇ ୩ ରେ ରାଜ୍ୟସଭାକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ। ଏହା ପରେ ଉଭୟ ଗୃହରେ ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯିବ। ଗତ ଦଶ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ହେବ ଯେ କ୍ରମାଗତ ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବାକୁ ଥିବା ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏକ ଦୃଢ଼ ବିରୋଧର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବେ। ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ଠିକ୍ ପୂର୍ବରୁ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଏବଂ ଶାସକ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ କାମଚଳା ବାଚସ୍ପତି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିବାଦ ତୀବ୍ର ହୋଇଛି।