ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଘୋଷଣା : ୨୦୧୯-୨୦ ଶିକ୍ଷା ବର୍ଷର ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ୨୦୨୧ରେ ଦେଇପାରିବେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୨୦୧୯-୨୦ ଶିକ୍ଷା ବର୍ଷରେ ନବମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପାଠ ପଢ଼ୁଥିବା ସମସ୍ତ ଓଡ଼ିଆ ମାଧ୍ୟମ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ୨୦୨୧ରେ ରେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇପାରିବେ। ଏନେଇ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର। ଏହି ସମସ୍ତ ପରୀକ୍ଷା ଓଡ଼ିଆ ମାଧ୍ୟମ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ। କୋଭିଡ କାରଣରୁ ରାଜ୍ୟରେ ସବୁ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୦ରୁ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା। ସେଥିପାଇଁ ନବମ ଶ୍ରେଣୀର ବାର୍ଷିକ ପରୀକ୍ଷା ହୋଇପାରି ନଥିଲା। ତେବେ ନବମ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇପାରି ନଥିବା ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ବହୁତ ଚିନ୍ତିତ ରହିଥିଲେ।

ଏବେ ତାଙ୍କର ସବୁ ଚିନ୍ତା ପୁରଣ ହୋଇଛି। ପିଲାମାନଙ୍କର ମାନସିକ ଚାପକୁ ଦୃଷ୍ଟି ରଖି ଏପରି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର। ଯଦି ଦେଖିବା ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୧ରେ ଦଶମ ଓ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପିଲାଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ସ୍କୁଲ ଖୋଲା ଯାଇଥିଲା। ସେପଟେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଭିତ୍ତିକରି ସେମାନଙ୍କର ଡାଉଟ କ୍ଲିୟର ପାଇଁ କ୍ଲାସ ମଧ୍ୟ ସବୁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ଥରରେ କରାଯିବ। ସେହିପରି ୨୦୧୯-୨୦ ଶିକ୍ଷା ବର୍ଷରେ ବଢ଼ୁଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସରକାର ଚିନ୍ତା କରିଛନ୍ତି। ଏକାଦଶରେ ପଢ଼ୁଥିବା ସବୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଶଦ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ୨୦୨୧ ମଇ ମାସରେ ଯୁକ୍ତ ୨ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇପାରିବେ ।

2019-20 academic year odisha 9th class students can take matriculation exams in 2021