ଭାରତରେ କମିଛି ଦାରିଦ୍ର୍ୟତା ହ୍ରାସ

ଭାରତରେ ଧିରେ ଧିରେ କମୁଛି ଦାରିଦ୍ର୍ୟତା । ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାଙ୍କ ପଲିସି ରିସର୍ଚ୍ଚରୁ ଏକ ଆଶ୍ୱସ୍ତିକର ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ୨୦୧୧ ତୁଳନାରେ ୨୦୧୯ରେ ଭାରତରେ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ୧୨.୩ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି।

ଦାରିଦ୍ର‌୍ୟ ସଂଖ୍ୟା ୨୦୧୧ ରେ ୨୨.୫% ରୁ ୨୦୧୯ ରେ ୧୦.୨% କୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ବିଶେଷ କରି ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଦାରିଦ୍ର୍ୟର ତୀବ୍ର ହ୍ରାସ ଘଟିଛି।

ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମୁଦ୍ରା ପାଣ୍ଠି (ଆଇଏମ୍ଏଫ୍) ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଭାରତ ଅତ୍ୟଧିକ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ହ୍ରାସ ହୋଇଛି ।

ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ରାଜ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଥିବା ଖାଦ୍ୟ ହ୍ୟାଣ୍ଡଆଉଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ୪୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଉପଭୋକ୍ତା ଅସମାନତା ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ ଅଛି । ସହରାଞ୍ଚଳ ତୁଳନାରେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ହ୍ରାସ ଅଧିକ ।

ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ୨୦୧୧ ରେ ୨୬.୩% ରୁ ୨୦୧୯ ରେ ୧୧.୬% କୁ ହ୍ରାସ ପାଇଥିବାବେଳେ ସହରାଞ୍ଚଳରେ ହ୍ରାସ ୧୪.୨% ରୁ ୬.୩% କୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ୨୦୧୧-୨୦୧୯ ମଧ୍ୟରେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଏବଂ ସହରାଞ୍ଚଳର ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ୧୪.୭ ଏବଂ ୭.୯ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ବିଗତ ଏକ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି, କିନ୍ତୁ ପୂର୍ବ ପରି ସେତିକି ନୁହେଁ।

‘ଦୁଇଟି ସର୍ଭେ ରାଉଣ୍ଡ (୨୦୧୩ ଏବଂ ୨୦୧୯) ମଧ୍ୟରେ କ୍ଷୁଦ୍ରତମ ହୋଲ୍ଡିଂ ଥିବା ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରକୃତ ଆୟ ବାର୍ଷିକ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବାବେଳେ ସର୍ବାଧିକ ହୋଲ୍ଡିଂ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସମୟର କୌଣସି ଅଫିସିଆଲ୍ ଆକଳନ ନାହିଁ । ନ୍ୟାସନାଲ ନମୁନା ସର୍ଭେ ସଂଗଠନ ରେ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ବ୍ୟୟ ସର୍ଭେ କରାଯାଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଦେଶ ଦାରିଦ୍ର ତଥା ଅସମାନତାର ସରକାରୀ ଆକଳନ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲା।