ପୁଣି ୟୁପି ସରକାର କଡାକଡି କଲେ ମାସ୍କ କଟକଣା

ପୁଣି କଡ଼ ଲେଉଟେଇଲାଣି କି କରୋନା ? କାରଣ ଦେଶରେ ଏବେ ଦିନକୁ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା । ପରିସ୍ଥିତି ଯେପରି ଜଟିଳ ନହୁଏ ସେଥିପାଇଁ ଏବେଠୁ ସଜାଗ ହେଲେଣି କିଛି ରାଜ୍ୟ । କିଛି ସ୍ଥାନରେ ଏବେଠୁ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା କଡ଼ାକଡ଼ି ହେଲାଣି । ବଢ଼ୁଥିବା କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ସରକାର କଟକଣା କଡ଼ାକଡ଼ି କରିଛନ୍ତି ।

ଉତ୍ତରପ୍ରେଦଶ ରାଜଧାନୀ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀ ଏନସିଆାରର ୬ଜିଲ୍ଲାରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି । ଗାଜିଆାବାଦ, ମିରଠ, ବୁଲନ୍ଦସହର, ବାଘପତ ସମେତ ଲକ୍ଷ୍ନୌର ସବର୍ସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି ।

କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କମିଥିବାରୁ ଯୋଗୀ ସରକାର ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଉପରେ କିଛି ବି କଟକଣା ଲଗାଇ ନଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏବେ ସଂକ୍ରମଣ ବଢ଼ୁଥିବାରୁ ଏହାକୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି । ଗତ ରବିବାର ଦିଲ୍ଲୀରେ ୫୧୭ ନୂଆ କେସ୍ ସାମ୍ନାକୁ ଆାସିଛି । ଏବେ ଏହା ୪.୨୧ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି । ରବିବାର ଆାସିଥିବା ନୂଆ ସଂକ୍ରମଣକୁ ମିଶାଇ ଏବେ ଯାଏଁ ରାଜଧାନୀରେ ୧୮,୬୮,୫୫୦ ଲୋକ କରୋନା ଭାଇରସର ଶୀକାର ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଏବେ ଯାଏଁ ୨୬,୧୬୦ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଲୋକମାନଙ୍କର କରୋନା ପ୍ରତି ଢିଲା ମନୋଭବ ଯୋଗୁଁ ସଂକ୍ରମଣ ବଢ଼ିଥିବା କୁହାଯାଇଛି । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏବେଠୁ କଟକଣା କଡ଼ାକଡ଼ି କରାଯାଇଛି ।