ପଞ୍ଜାବ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ଘୋଷଣା; ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରକୁ ମାଗଣା ମିଳିବ ୩୦୦ ୟୁନିଟ୍ ବିଦ୍ୟୁତ୍

ପଞ୍ଜାବର ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟିର ଭଗବନ୍ତ ମନ୍ ସରକାର ବିଦ୍ୟୁତ୍ ପ୍ରତିଶୃତି ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କରିଛି। ପଞ୍ଜାବର ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିବାରକୁ ୩୦୦ ୟୁନିଟ୍ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ମାଗଣାରେ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଆଜି ପଞ୍ଜାବ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଏକ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଏହି ନୂତନ ନିୟମ ଜୁଲାଇ ୧ ତାରିଖ ୨୦୨୨ ଠାରୁ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହେବ।

ପ୍ରକାଶ ଥାଉ କି କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବେ ଆପ ମୁଖପାତ୍ର ମାଲବିନ୍ଦର ସିଂ କାଙ୍ଗ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଆଗରେ କହିଥିଲେ ଯେ, ପଞ୍ଜାବର ଲୋକଙ୍କୁ ୩୦୦ ୟୁନିଟ୍ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ମାଗଣାରେ ଯୋଗାଇଦେବା ଯୋଜନାର ବ୍ଲୁ ପ୍ରିଣ୍ଟ ପ୍ରାୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି। ଏଥି ସହିତ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭଗବନ୍ତ ମନ କହିଥିଲେ ଯେ, ତାଙ୍କ ସରକାର ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ଏକ ‘ଖୁସି ଖବର’ ପ୍ରଦାନ କରିବେ।

ତେବେ ଏହା ଏକ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ଯେ ମାଗଣା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଯୋଗାଣ ଜୁଲାଇରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବାବେଳେ ମେ-ଜୁନ୍ ମୁଖ୍ଯତଃ ଧାନ ରୋପଣ ପାଇଁ ସମୟ ଅଟେ। ଏହି ସମୟରେ କୃଷକମାନେ ନିୟମିତ ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଣ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି। ପଞ୍ଜାବରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନ କେନ୍ଦ୍ରରେ କୋଇଲା ଅଭାବ ହେତୁ ଏବଂ ରୋପଣ ଋତୁ ପରେ ଏହି ନିୟମ ଲାଗୁ ହେଲା। ତେବେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ କ’ଣ ହେବ, ତାହା ଦେଖିବାକୁ ପଡ଼ିବ।

ଉଲ୍ଲେଖ ଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟିର କେଜ୍ରିୱାଲ୍ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଦିଲ୍ଲୀରେ ୨୦୦ ୟୁନିଟ୍ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ମାଗଣାରେ ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି। ପଞ୍ଜାବରେ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ସମୟରେ କେଜ୍ରିୱାଲ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସମସ୍ୟାକୁ ଜୋରରେ ଉଠାଇଥିଲେ।

ସରକାର ଆସିବା ପରଠାରୁ ଭଗବନ୍ତ ମନ ସରକାର ଅନେକ ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଗତ ମାସରେ ରାସନର ଘରକୁ ଘର ବିତରଣ ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥି ସହିତ, ମାର୍ଚ୍ଚରେ ମଧ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟର ପ୍ରଥମ ବୈଠକରେ ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ବିଭାଗରେ ୨୫ ହଜାର ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୧୦ ହଜାର ନିଯୁକ୍ତି ପୋଲିସ ବିଭାଗରେ କରାଯିବ।