ନିଜକୁ ବୈଦେଶିକ ଋଣ ଖିଲାପି ଘୋଷଣା କଲା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା

ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟରେ ଜୁଝି ହେଉଥିବା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ମଙ୍ଗଳବାର ୫୧ ବିଲିୟନ ଡଲାରର ବୈଦେଶିକ ଋଣକୁ ଡିଫଲ୍ଟ ଘୋଷଣା କରିଛି ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ଆମଦାନୀ କରିବା ପାଇଁ ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ଶେଷ ହେବା ପରେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଶେଷ ପଦକ୍ଷେପ ବୋଲି କହିଛି। ସ୍ୱଧୀନତା ପରଠାରୁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଅର୍ଥନୈତିକ ଅବନତି ସହ ସଂଗ୍ରାମ କରୁଛି, ନିୟମିତ ବ୍ଲାକଆଉଟ୍, ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଇନ୍ଧନର ତୀବ୍ର ଅଭାବ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି ।

ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ ବୈଦେଶିକ ସରକାରଙ୍କ ସମେତ ଋଣଦାତାମାନେ ମଙ୍ଗଳବାର ଠାରୁ ସୁଧ ଦେୟକୁ ପୁଞ୍ଜି ଦେବା କିମ୍ବା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ପାଇଁ ଚୟନ କରିପାରିବେ। ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିର ଅବନତିକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସରକାର ଜରୁରୀକାଳୀନ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଦକ୍ଷିଣ ଏସୀୟ ଦେଶ ପାଇଁ ଏକ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମୁଦ୍ରା ପାଣ୍ଠି ସହାୟତା କାର‌୍ୟ୍ୟକ୍ରମ ପୂର୍ବରୁ ସମସ୍ତ ଋଣଦାତାଙ୍କ ପ୍ରତି ନ୍ୟାୟ ଏବଂ ସମାନ ବ୍ୟବହାର ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଜରୁରୀ । ଏହି ସଙ୍କଟ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ୨୨ ନିୟୁତ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଦୁଃଖର କାରଣ ହୋଇଛି ଏବଂ ସପ୍ତାହେ ହେଲା ସରକାର ବିରୋଧୀ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଉଛି । ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ରେଟିଂ ଏଜେନ୍ସିଗୁଡିକ ଗତ ବର୍ଷ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାକୁ ଡାଉନଗ୍ରେଡ୍ କରି ଆମଦାନୀକୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା କରିବା ପାଇଁ ବହୁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଋଣ ବଙାଇବା ପାଇଁ ଦେଶକୁ ବିଦେଶୀ ପୁଞ୍ଜି ବଜାରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାରେ ବାଧା ଦେଇଥିଲେ। ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ଠାରୁ ଋଣ ଛାଡ ମାଗିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଉଭୟ ଦେଶ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ଦ୍ରବ୍ୟ କିଣିବା ପାଇଁ ଅଧିକ କ୍ରେଡିଟ୍ ଲାଇନ୍ ତଥା ସମୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ।