କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ରଦ୍ଦ ହେଲା ସାଂସଦ କୋଟା

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନାମଲେଖା ପାଇଁ ରହିଥିବା ସାଂସଦ ତଥା ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟଙ୍କ କୋଟାକୁ ରଦ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଦୁଇଟି କୋଟାରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ଆଡମିଶନ ଉପରେ ରୋକ୍‌ ଲଗାଯାଇଛି । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ବିହାରର ପୂର୍ବତନ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ସୁଶୀଲ କୁମାର ମୋଦୀ ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି। ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ସାଂସଦ ତଥା ଡିଏମଙ୍କ କେନ୍ଦ୍ର ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଆଡମିଶନ କୋଟା ସରିଯାଇଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସୁଶୀଲ କୁମାର ମୋଦୀ ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ କୋଟା ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ନିଷ୍ପତ୍ତି ସହିତ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୧୫,୦୦୦ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଏହି ସିଟ୍ ଗୁଡିକରେ ଏସସି, ଏସଟି ଏବଂ ଓବିସି କୋଟାରୁ ସଂରକ୍ଷଣର ଲାଭ ପାଇବେ।

ଏହାସହ ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ସାଂସଦ-କଲେକ୍ଟର କୋଟାରୁ ଆଡମିଶନ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛି। ମୁଁ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଗୃହରେ ଉଠାଇଥିଲି । ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସାଂସଦ କେଭିଏସ୍‌ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୧ରୁ ୯ମ ଶ୍ରେଣୀରେ ନାମ ଲେଖାଇବା ପାଇଁ ୧୦ ଜଣ ପିଲାଙ୍କ ନାମ ସୁପାରିସ କରିପାରୁଥିଲେ । ସାଂସଦ କୋଟାରୁ ୭,୫୦୦ ଛାତ୍ର ଏବଂ କଲେକ୍ଟର କୋଟାରୁ ୨୨,୦୦୦ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଆଡମିଶନ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପଞ୍ଜୀକରଣରେ ସଂରକ୍ଷଣର ନିୟମ ପାଳନ କରାଯାଇନଥିଲା କିମ୍ବା ଯୋଗ୍ୟତା ଭିତ୍ତି କରାଯାଇ ନଥିଲା। ଆଡମିଶନ ପାଇଁ କୋଟା ମୁକ୍ତ କରି, ସଂରକ୍ଷଣ ଏବଂ ଯୋଗ୍ୟତା ଆଧାରରେ ପଞ୍ଜୀକରଣ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଷ୍ଟ୍ରୋକରେ ୩୦ ହଜାର ସିଟ୍ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ ।

ସେ ଆହୁରି ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି କୋଟା ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ପ୍ରତି ଅସନ୍ତୋଷର କାରଣ ପାଲଟିଛି। ସାଂସଦ ତାଙ୍କ କୋଟାରୁ ମାତ୍ର ୧୦ ଟି ସିଟ ଆଡମିଶନ ପାଇଥିବାବେଳେ ଲାଭ ଖୋଜୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଶହେରେ ଥିଲା। ଏହି କୋଟାକୁ ସ୍ଥାୟୀଭାବେ ରଦ୍ଦ କରାଯାଉ ବୋଲି ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଲୋକସଭା ବାଚସ୍ପତି ଓମ୍‌ ବିର୍ଲା କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ଗୃହର ବିଭିନ୍ନ ରାଜନୈତିକ ଦଳର ନେତାମାନଙ୍କ ସହ ସାଂସଦଙ୍କ ପାଇଁ ରହିଥିବା କୋଟା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉଚ୍ଛେଦ କରାଯିବା ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ତେବେ କିଛି ସାଂସଦ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ । ସେମାନେ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ କି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସ୍କୁଲରେ ନାମଲେଖା ସମ୍ପର୍କରେ ସୁପାରିସ କରିବା ଲାଗି ସେମାନଙ୍କ ନିକଟକୁ ଅନେକ ଅନୁରୋଧ ଆସୁଛି । ତେଣୁ ପୂର୍ବରୁ ଯେଉଁ ୧୦ଟି ସିଟ୍‌ ରହିଥିଲା ତାହା ଯଥେଷ୍ଟ ହେଉନାହିଁ । ଏହାକୁ ଅଧିକ କରାଯିବା ଉଚିତ ।